Teknoloji Startupları Büyük Firmalarla Nasıl İş Birliği Kurarlar?‌
Paranın Değil Uzmanlığın Peşinde Koşun!
Türkiye'de Kadın Girişimci Olmak
Kitlesel Fonlama Modelleri 4 - Borçlanma Karşılığı Kitlesel Fonlama
Kitlesel Fonlama Modelleri 3 - Hisse Bazlı Kitlesel Fonlama
7 Adımda Kusursuz Girişim Videosu Hazırlamak

Kitlesel Fonlamanın Yatırımcılara Sunduğu Avantajlar

Yatırımcılık her dönemde keyifli ve kazançlı olduğu kadar, riskli ve tecrübe gerektiren bir iş dalı olmuştur. Kitlesel fonlamanın hayatımıza girdiği 2000’li yıllarda ise yatırımcılık anlayışı dünya genelinde daha esnek bir yapıya bürünmüş; tabir yerindeyse türevlenerek evrilmiştir.

Kitlesel fonlama Amerika’da ortaya çıkıp Dünya’ya yayılmadan önce, yatırımcılık yalnızca bu işe gönül vermiş zengin iş adamlarından oluşan bir zümrenin ayrıcalığıydı. Kitlesel fonlama modelinin hayatımıza girişi ile birlikte bu yapı değişime uğradı ve yatırımcılık ilgi duyan herkesin aktif olarak üstlenebileceği bir rol, bir meslek dalı haline geldi. Bu değişim ise yatırımcılar yatırımcı olmak isteyenler açısında çok sayıda avantajı da beraberinde getirdi.

Dünyanın Her Yerindeki Girişimlerden Haberdar Olma

Girişimcilerin ihtiyaç duydukları fona çok sayıda kaynaktan kısa sürede ulaşmalarını sağlayan kitlesel fonlamanın, yatırımcılara sunduğu en büyük avantajlardan biri önceden lokal olan yatırım ağını global düzleme taşıyor olmasıdır. Kitlesel fonlama internet üzerinden hayat bulan bir yatırım anlayışı olduğu için, yatırımcılar Dünya’nın herhangi bir ülkesinde gerçekleşen bir girişime fon sağlayarak iş ortağı olabilirler. Bu seçenek her ne kadar yatırım yapmak adına ihtiyaç duyulan güvenin tam olarak sağlanamayabileceğine dair kuşkular uyandırsa da, internet üzerinden kitlelere açılan projelerin tüm ayrıntılarıyla sunulduğu göz önüne alındığında bu kuşkular değer kaybetmektedir.

Herkese Yatırımcı Olabilme İmkanı

“Kitle fonlaması” olarak da bilinen kitlesel fonlama, -adı üzerinde- kitlelerin desteğinden güç alarak ihtiyaç duyulan fonun toplanması sistemidir. Geleneksel yatırım modellerinde “yatırımcı” olabilmek için hem belirli bir birikime sahip olmak hem de belirli bürokratik şartları yerine getirmek gerekirken; kitlesel fonlama modelinde yatırım yapmak için böyle bariyerler bulunmaz. İnternet üzerinden hizmet sağlayan kitlesel fonlama platformarında bulunan bir girişime dileyen herkes düşük veya yüksek tutarlarda yatırım gerçekleştirebilir ve yaptığı yatırım oranına göre hisse, ödül veya ilk ürün sahibi olabilir. Çoğu kez bu yatırım seçeneklerinde herhangi bir üst limit belirtilmediği gibi, yatırımcıların herhangi bir lisansa sahip olmaları da gerekmez.

Yatırım Portföyü Oluşturma

Yatırım; şartlar, veriler ve girişim potansiyeli ne düzeyde olursa olsun her zaman risk unsuru barındırır. Bu sebeple yatırımcılara her zaman yatırım portföylerini geniş tutmaları, birikimlerinin tamamını tek bir girişime yatırmaktansa çok sayıda girişime bölmeleri önerilir. Geleneksel yatırım yöntemlerinde portföy genişletmek ise her zaman istenen verimlilikte mümkün olmayabilir. Zira melek yatırım almak isteyen girişimlerin çok büyük bir yüzdesi, belirli bir barajın üzerinde fon talep ederler.

Kitlesel fonlama yatırım sisteminde ise yatırımcılar çok sayıda girişimi detaylı olarak inceleyebilir, birikimlerini diledikleri girişimlere diledikleri oranda bölebilir ve yatırım portföylerini çeşitlendirebilirler. Böylelikle kazanç seviyelerini yükseğe çekerken, risk oranını da en aza indirgerler.

Sorumluluk Bilinci Yüksek Girişimler

Yatırım dünyasında yaşanan sıkıntılardan bir diğeri, yatırım sonrası girişimcilerle gözlemlenebilen sorumluluk bilinci eksilmesidir. Yatırım arama sürecinde motivasyon ve sinerji seviyesi oldukça üst düzeyde olan girişimciler, ihtiyaç duydukları fona ulaşınca aynı motivasyon seviyesini korumakta bazen güçlük yaşayabilmekteler. Bu da yatırımcının iş konusunda hayal kırıklığı yaşayabilmesine, iş ortaklığı arasında çeşiti sorunlar doğabilmesine ve hedeflenen başarıdan uzaklaşılabilmesine neden olmaktadır.

Stanford Üniversitesi görevlilerinden Tanja Aitamurto’nun 2011 yılında yaptığı bir araştırmaya göre ise, kitlesel fonlama yatırım modeli ile fonlanan şirketlerin, yatırımcılarına karşı sorumluluk duygularının arttığı belirtilmektedir. Kitlesel fonlama modelinde internet üzerinden kitlelere ilan edilen girişimlerin çok sayıda kişi tarafından takip edilebilir olması sebebiyle, girişimcilerin motivasyon ve sorumluluk seviyeleri her süreçte stabilitesini koruma eğilimi göstermektedir. Bu sayede girişimler, yatırımcılar için daha güvenilir iş fırsatlarına dönüşmektedirler.

Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir:

Artık Bizim de Jargonumuz Var!

Devamını Oku

Kitlesel Fonlama Modelleri 1 - Ödül Bazlı Kitlesel Fonlama

Devamını Oku